Hoppa till sidans innehåll

Herrlandslaget: Sveriges motståndare i fyrnationsturneringen

06 DEC 2016 11:25
9-11 december ställs Sveriges herrlandslag mot Ryssland, Norge och Finland i en fyrnationsturnering i Trollhättan.
  • Skapad: 06 DEC 2016 11:25

Bandyns världselit möts i Slättbergshallen!

   
SPELPROGRAM I FYRNATIONSTURNERINGEN
SLÄTTBERGSHALLEN, TROLLHÄTTAN

FREDAG 9 DECEMBER
15.00 Norge-Finland
19.00 Sverige-Ryssland

LÖRDAG 10 DECEMBER
13.00 Sverige-Norge
16.30 Finland-Ryssland

SÖNDAG 11 DECEMBER
11.00 Ryssland-Norge
15.00 Finland-Sverige

  

FÖLJ MATCHERNA PÅ:
play.staylive.se/svenskbandy >>  

Kostnad: 99kr per match
Paket: 169kr för hela helgen

  

RYSSLAND

MÅLVAKTER:
1. Roman Chermykh, Jenisej
30. Denis Rysev, Baikal Energy
98. Mikhail Shilyaev, Vodnik

UTESPELARE:
3. Valeriy Ivkin, SKA Neftyanik
5. Artem Bondarenko, SKA Neftyanik
8. Maksim Ishkeldin, SKA Neftyanik
12. Ilya Grachev, Baikal Energy
15. Alan Dzhusoev, Sandvikens AIK
16. Mikhail Sergeev, Dynamo Moskva
17. Dmitriy Savelyev, Vodnik
18. Sergey Shaburov, Dynamo Moskva
21. Igor Larionov, Volga
23. Aleksey Chizhov, SKA Neftyanik
28. Vladislav Kuznetsov, Volga
32. Pavel Bulatov, IFK Vänersborg
44. Nikita Ivanov, IFK Vänersborg
54. Aleksandr Antipov, SKA Neftyanik
55. Mikhail Prokopiev, Jenisej
88. Evgeny Ivanushkin, Dynamo Kazan

LEDARE:
Sergey Myaus, huvudtränare
Vladislav Spinka, manager

   
NORGE

MÅLVAKTER:
12. Alexander Nygaard, Stabæk
20. Simen Lyche Kjøllmoen, Høvik

UTESPELARE:
2. Anders Greger Svenn, Ullevål
3. Sverre Jacob Brecheisen, Stabæk
4. Peder Remman, Surte
5. Petter Renstrøm Moen, Solberg
8. Magnus Høgevold, Stabæk
9. Nikolai Rustad Jensen, Stabæk
10. Christian Lauenborg Waaler, Høvik
11. Sondre Bratvold Kristoffersen, Solberg
13. Petter Yngve Løyning, Stabæk
14. Jan Olav Løyning, Stabæk
16. Robin Cras, Mjøndalen
17. Kristian Hagen, Nässjö
19. Emil Gulbrandsen, Rättvik
21. Eirik Bø Johnsen, Solberg
22. Felix Callander, Sandviken

LEDARE:
Igor Prakht, förbundskapten
Knut Audun Sørensen, manager

   
FINLAND 

MÅLVAKTER:
72. Pertti Virtanen, OLS
23. Kimmo Kyllönen, IK Tellus
12. Jussi Aaltonen, IFK Motala

UTESPELARE:
10. Mikko Rytkönen, JPS
46. Ilari Moisala, Volga
66. Tommi Määttä, Edsbyns IF
14. Samuli Helavuori, Bollnäs
90. Janne Rintala, Västerås
91. Tuomas Mokko, Vetlanda
99. Tuomas Määttä, Edsbyn
74. Eetu Peuhkuri, Gripen
20. Juho Liukkonen, Kampparit
6. Teemu Määttä, Sirius
7. Ville-Veikko Angeria, Akilles
10. Markus Kumpuoja, Sirius
87. Mikko Lukkarila, Vänesborg C
85. Pekka Rintala, Borlänge
9. Tomi Mustonen, Narukerä
70. Rolf Larsson, Hammarby

LEDARE:
Antti Parviainen, förbundskapten
Markku Niemitalo, general manager

Skribent: Erik Jonsson
E-post: Adressen Gömd
Partnersnurra_20210210.gif

Bandy på Twitter

                    

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
Fax: 086996340
E-post: [saknas] Information

Se all info

 


TFFIR_Bandyforbundet_RGB_250px.jpg