I helgen spelar Dam-, Press- och F19-landslaget en internturnering på Backavallen i Katrineholm. F19-landslaget och Presslandslaget inledde matchandet under fredagskvällen.
F19 tog ledningen redan i den andra minuten när Matilda Höjding satte en hörna. Därefter skapade Presslaget ett antal chanser. Kvitteringen lät dock vänta på sig till den 25:e minuten då Johanna Haräng höll sig framme på en stolpretur. Resultatet stod sig halvleken ut.
Rivstart i den andra halvleken
Innan en kvart var spelad av den andra akten hade Presslandslaget förvandlat det oavgjorda resultatet till en 6-1-ledning. Det fortsatte därefter att rassla till i båda lagens mål, till slut stod Presslandslaget som segrare med 8-3.

Matchens målskyttar. De elva målen fördelades på nio olika spelare. F19-landslagets målskyttar i gula tröjor.
Målskyttar
F19-landslaget: Matilda Höjding, Sandra Skiöld, Lovisa Elovsson
Presslandslaget: Johanna Haräng 2, Josefine Gustafsson 2, Matilda Johansson, Hanna Brusberg, Amanda Olausson, Anna Gustavsson
Text och foto: Erik Jonsson